Умови доступності закладу освіти для навчання осіб з особливими освітніми потребами.

УМОВИ

доступності закладу для навчання осіб

з особливими потребами

«Інклюзивне навчання – це комплексний процес забезпечення рівного доступу до якісної освіти дітям з особливими освітніми потребами шляхом організації їх навчання у загальноосвітніх навчальних закладах на основі застосування особистісно орієнтованих методів навчання, з урахуванням індивідуальних особливостей навчально-пізнавальної діяльності таких дітей» (Концепція розвитку інклюзивної освіти. Наказ МОН від 01.10.2010 № 912).

Поширеною є думка, що інклюзивне навчання – це лише навчання дітей із певними діагнозами, захворюваннями, в тому числі із інвалідністю, у класах загальноосвітніх закладів освіти. Проте ця думка є хибною.

Закон України «Про освіту» визначив поняття особи з особливими освітніми потребами. Це «особа, яка потребує додаткової постійної чи тимчасової підтримки в освітньому процесі з метою забезпечення її права на освіту».

Тобто до категорії таких осіб можуть підпадати не тільки учні з інвалідністю, а й внутрішньо переміщені особи, діти-біженці та діти, які потребують додаткового та тимчасового захисту, особи, які здобувають спеціалізовану освіту та/або можуть прискорено опанувати зміст навчальних предметів, учні з особливими мовними освітніми потребами (наприклад, ті, які здобувають загальну середню освіту мовами, що не належать до слов’янської групи мов) тощо.

Інклюзивне навчання означає, що всі учні можуть навчатися в школах за місцем проживання, в загальноосвітніх класах, в яких в разі необхідності їм буде надаватися підтримка як у навчальному процесі, так і з перепланування школи, класів, програм і діяльності з тим, щоб всі учні без виключення навчалися і проводили час разом.

Умови доступності:

·        безперешкодний рух комунікаційними шляхами, поверхня рівна та неслизька як у приміщенні, так і на прилеглій до школи території;

·        безбар’єрний вхід у приміщення (споруда має чітко видний, доступний головний вхід з вулиці);

·        в наявності місця для паркування транспорту;

·        вхід прямий і рівний, габарити тамбура дозволяють маневрувати інвалідним візком, решітка для витирання ніг не створює бар’єру, вхідні двері скляні;

·        можливість своєчасного користування зонами обслуговування та відпочинку  (спортивна зала, їдальня, кабінет інформатики, майстерні, актова зала);

·        в наявності шкільне обладнання (ростові меблі, гральні куточки, спортивні обладнання);

·        на території закладу задовільне зовнішнє штучне освітлення (ліхтарі – 4 шт.);

·        для забезпечення умов для проведення фізичного виховання на відкритому просторі є спортивний майданчик з живим газоном;

·        коридори широкі (3 м), предмети інтер’єру в коридорах не ускладнюють пересування дітей з особливими потребами;

·        забезпечені навчальними програмами, дидактичними посібниками;

·        в наявності посади: практичний психолог, соціальний педагог.

Інклюзивне навчання дозволяє:

·        Розвивати індивідуальні сильні сторони і таланти дітей.

·        Приймати всіх дітей без виключення в загальноосвітню шкільну систему і суспільство.

·        Працювати над досягненням індивідуальної мети, беручи участь в житті громади та класу.

·        Залучати батьків в процес навчання і життя школи.

·        Розвивати культуру поваги і належності до школи. Мати можливість навчатися і поважати різні здібності інших.

·        Створювати дружні стосунки з іншими дітьми.

·        Позитивно впливати на школу, громаду та поважати різноманіття та включення на більш широкому рівні.